Themes - Twenty Twenty-Two - en to de translation catalogue (185 entries)

en: $150
de: 150 €

en: $25
de: 25 €

en: $75
de: 75 €

en: 404 content
de: 404-Inhalt

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
de: <em>Flattern</em>, eine Sammlung vogelbezogener Ephemera

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
de: <em>Stieglitz </em><br><em>&amp; Sperling</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
de: <em>Die Brutstätte</em>: ein Blog über meine Abenteuer bei der Vogelbeobachtung

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
de: <em>Warble</em>, ein Film über <br>Hobby-Vogelbeobachter.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
de: <em>Vogelbeobachtung </em><br><em>im Garten</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
de: Ein wunderschöner Vogel mit einem Federkleid in überraschenden Farben.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
de: Ein Film über Hobby-Vogelbeobachter, ein Katalog von verschiedenen Vögeln, gepaart mit den Geräuschen, die sie machen. Jeder Vogel ist mit seinem wissenschaftlichen Namen aufgeführt, damit die Dinge offizieller erscheinen.

en: A podcast about birds
de: Ein Podcast über Vögel

en: A trouble of hummingbirds
de: Ein Problem mit Kolibris

en: About page links
de: Links der Info-Seite

en: About page links (dark)
de: Links der Info-Seite (dunkel)

en: About page on solid color background
de: Info-Seite auf einfarbigem Hintergrund

en: About page with large image and buttons
de: Info-Seite mit großem Bild und Buttons

en: About page with media on the left
de: Info-Seite mit Medien auf der linken Seite

en: About page with media on the right
de: Info-Seite mit Medien auf der rechten Seite

en: About the hosts
de: Über die Moderatoren

en: About us
de: Impressum

en: An icon representing binoculars.
de: Ein Icon, das ein Fernglas darstellt.

en: An illustration of a bird in flight
de: Eine Illustration eines Vogels im Flug

en: An image of a bird flying
de: Ein Bild eines fliegenden Vogels

en: Blog footer
de: Blog-Footer

en: Blog posts with left sidebar
de: Blogbeiträge mit linker Seitenleiste

en: Blog posts with right sidebar
de: Blogbeiträge mit rechter Seitenleiste

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
de: Twenty Twenty-Two basiert auf einer solide gestalteten Grundlage und vertritt die Idee, dass jeder eine wirklich einzigartige Website verdient. Die subtilen Stile des Themes sind von der Vielfalt und Vielseitigkeit der Vögel inspiriert: Die Typografie ist leicht und doch stark, die Farbpalette ist der Natur entnommen und die Layout-Elemente sitzen sanft auf der Seite. Der wahre Reichtum von Twenty Twenty-Two liegt in der Möglichkeit der individuellen Anpassung. Das Theme wurde so entwickelt, dass es die Vorteile der in WordPress 5.9 eingeführten Website-Editor-Funktionen nutzt, was bedeutet, dass Farben, Typografie und das Layout jeder einzelnen Seite deiner Website individuell angepasst werden können, um deinen Vorstellungen zu entsprechen. Außerdem enthält es Dutzende von Blockvorlagen, die dir mit nur wenigen Klicks die Tür zu einer breiten Palette professionell gestalteter Layouts öffnen. Ganz gleich, ob du eine Onepage-Website, einen Blog, eine Unternehmenswebsite oder ein Portfolio erstellst, Twenty Twenty-Two hilft dir dabei, eine Website zu erstellen, die ganz auf dich zugeschnitten ist.

en: Buy Tickets
de: Tickets kaufen

en: Categories
de: Kategorien

en: Centered header with navigation, social links, and background
de: Zentrierter Header mit Navigation, Social Links und Hintergrund

[ctx: Color name]
en: Background
de: Hintergrund

[ctx: Color name]
en: Foreground
de: Vordergrund

[ctx: Color name]
en: Primary
de: Primär

[ctx: Color name]
en: Secondary
de: Sekundär

[ctx: Color name]
en: Tertiary
de: Tertiär

[ctx: Custom template name]
en: Blank
de: Leer

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
de: Seite (großer Header)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
de: Seite (ohne Trennzeichen)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
de: Einzelner Beitrag (ohne Trennzeichen)

en: Dark footer with title and citation
de: Dunkler Footer mit Titel und Zitat

en: Date
de: Datum

en: Default footer
de: Standard-Footer

en: Default header
de: Standard-Header

en: Default posts
de: Standard-Beiträge

en: Divider with image and color (dark)
de: Trenner mit Bild und Farbe (dunkel)

en: Divider with image and color (light)
de: Trenner mit Bild und Farbe (hell)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
de: Standardfilter

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
de: Vordergrund und Hintergrund

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
de: Vordergrund und sekundär

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
de: Vordergrund und tertiär

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
de: Primär und Hintergrund

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
de: Primär und sekundär

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
de: Primär und tertiär

en: Extended Trailer
de: Erweiterter Trailer

en: Falcon
de: Falke

en: Featured
de: Hervorgehoben

en: Featured posts
de: Hervorgehobene Beiträge

en: Featuring
de: Mitwirkende

en: February, 12 2021
de: 12. Februar 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
de: Systemschrift

en: Footer with logo and citation
de: Footer mit Logo und Zitat

en: Footer with navigation and citation
de: Footer mit Navigation und Zitat

en: Footer with navigation and copyright
de: Footer mit Navigation und Copyright-Text

en: Footer with query, featured images, title, and citation
de: Footer mit Abfrage, Beitragsbild, Titel und Zitat

en: Footer with query, title, and citation
de: Footer mit Abfrage, Titel und Zitat

en: Footer with social links and copyright
de: Footer mit Social Links und Copyright-Text

en: Footer with text, title, and logo
de: Footer mit Text, Titel und Logo

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
de: Footer mit Titel, Untertitel und Social Links auf einem dunklen Hintergrund

en: Footers
de: Footer

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
de: Diagonal von Hintergrund zu sekundär

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
de: Diagonal von Hintergrund zu tertiär

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
de: Diagonal von primär zu Vordergrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
de: Diagonal von sekundär zu Hintergrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
de: Diagonal von tertiär zu Hintergrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
de: Vertikal von sekundär zu Hintergrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
de: Vertikal von sekundär zu tertiär

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
de: Vertikal von tertiär zu Hintergrund

en: Grid of image posts
de: Raster mit Beitragsbildern

en: Grid of posts
de: Beitragsraster

en: Grid of posts with left sidebar
de: Beitragsraster mit linker Seitenleiste

en: Header with centered logo
de: Header mit zentriertem Logo

en: Header with centered logo and background
de: Header mit zentriertem Logo und Hintergrund

en: Header with image background
de: Header mit Bild-Hintergrund

en: Header with image background and overlay
de: Header mit Bild-Hintergrund und Overlay

en: Header with tagline
de: Header mit Untertitel

en: Headers
de: Header

en: Heading and bird image
de: Überschrift und Vogelbild

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
de: Hilf mit, unsere wachsende Gemeinschaft zu unterstützen, indem du dich auf der Tauben-Stufe beteiligst. Deine Unterstützung hilft, unsere Autoren zu bezahlen, und du erhältst Zugang zu unserem exklusiven Newsletter.

en: Hummingbird
de: Kolibri

en: Hummingbird illustration
de: Illustration eines Kolibris

en: Illustration of a bird flying.
de: Illustration eines fliegenden Vogels.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
de: Illustration eines Vogels, der auf einem Ast sitzt.

en: Illustration of a flying bird
de: Illustration eines fliegenden Vogels

en: Illustration of a flying bird.
de: Illustration eines fliegenden Vogels.

en: Image of a bird on a branch
de: Bild eines Vogels auf einem Ast

en: Image with caption
de: Bild mit Beschriftung

en: Irregular grid of posts
de: Unregelmäßiges Beitragsraster

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
de: Werde Mitglied auf der Spatzen-Stufe und ein Teil unserer Vogelschar! Du erhältst unseren Newsletter und eine Vogel-Anstecknadel, die du mit Stolz tragen kannst, wenn du in der Natur unterwegs bist.

en: Join my mailing list
de: Bei meiner Mailingliste anmelden

en: Join our mailing list
de: Newsletter abonnieren

en: Large header with dark background
de: Großer Header mit dunklem Hintergrund

en: Large list of names
de: Umfangreiche Liste mit Namen

en: Large post titles
de: Große Beitragstitel

en: Latest posts
de: Neueste Beiträge

en: Layered images with duotone
de: Überlagerte Bilder mit Duotone-Effekt

en: Learn More
de: Weitere Informationen

en: Learn about my process
de: Mehr über meinen Prozess erfahren

en: List of events
de: Veranstaltungsliste

en: Listen on Spotify
de: Auf Spotify anhören

en: Listen on iTunes Podcasts
de: Auf iTunes Podcasts anhören

en: Location
de: Ort

en: Logo and navigation header
de: Header mit Logo und Navigation

en: Logo and navigation header with background
de: Header mit Logo, Navigation und Hintergrund

en: Logo featuring a flying bird
de: Logo mit einem fliegenden Vogel

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
de: Header mit Logo, Navigation und abgesetztem Untertitel

en: Logo, navigation, and social links header with background
de: Header mit Logo, Navigation, Social Links und Hintergrund

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
de: 14. Mai 2022, 19:00 Uhr<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, New Hampshire

en: May 14th, 2022, 6 PM
de: 14. Mai 2022, 18:00 Uhr

en: May 16th, 2022, 6 PM
de: 16. Mai 2022, 18:00 Uhr

en: May 18th, 2022, 7 PM
de: 18. Mai 2022, 19:00 Uhr

en: May 20th, 2022, 6 PM
de: 20. Mai 2022, 18:00 Uhr

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
de: Oh, hallo. Mein Name ist Angelo und ich betreibe diesen Blog. Ich wurde in Portland geboren, lebe aber derzeit im Hinterland von New York. Du kennst mich vielleicht von Veröffentlichungen mit Namen wie <a href="#">Eagle Beagle</a> und <a href="#">Mourning Dive</a>. Ich schreibe beruflich.<br><br>Normalerweise benutze ich diesen Blog, um umfangreiche Listen von Vögeln und anderen Dingen, die ich interessant finde, zu katalogisieren. Wenn du einen Fehler in einer meiner Listen findest, behalte ihn bitte für dich.<br><br>Wenn das nicht dein Ding ist, <a href="#">empfehle ich dir unbedingt dieses Ding</a>. Das ist mein Favorit.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
de: Oh, hallo. Mein Name ist Angelo und du hast den Weg zu meinem Blog gefunden. Ich schreibe über eine Reihe von Themen, aber in letzter Zeit habe ich meine Hoffnungen für das nächste Jahr geteilt.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
de: Oh, hallo. Mein Name ist Doug und du hast den Weg zu meiner Website gefunden. Ich bin ein begeisterter Vogelbeobachter und moderiere dienstagabends um 23 Uhr meine eigene Radiosendung.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
de: Oh, hallo. Mein Name ist Edvard und du hast den Weg zu meiner Website gefunden. Ich bin ein begeisterter Vogelbeobachter und moderiere dienstagabends um 23 Uhr meine eigene Radiosendung. Hör doch mal rein!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
de: Oh, hallo. Mein Name ist Emery und du hast den Weg zu meiner Website gefunden. Ich bin ein begeisterter Vogelbeobachter und moderiere dienstagabends um 23 Uhr meine eigene Radiosendung.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
de: Oh, hallo. Mein Name ist Jesús und du hast den Weg zu meiner Website gefunden. Ich bin ein begeisterter Vogelbeobachter und moderiere dienstagabends um 23 Uhr meine eigene Radiosendung.

en: POSTS
de: BEITRÄGE

en: Page layout with image and text
de: Seitenlayout mit Bild und Text

en: Page layout with image, text and video
de: Seitenlayout mit Bild, Text und Video

en: Page layout with two columns
de: Seitenlayout mit zwei Spalten

en: Pages
de: Seiten

en: Painting of ducks in the water.
de: Gemälde von Enten auf dem Wasser.

en: Pigeon
de: Taube

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
de: Übernimm eine führende Rolle für unsere Gemeinschaft, indem du der Falken-Stufe beitrittst. Mit dieser Stufe erhältst du einen Sitz in unserem Vorstand, wo du bei der Planung künftiger Expeditionen zur Vogelbeobachtung mitwirken kannst.

en: Poster with right sidebar
de: Poster mit rechter Seitenleiste

en: Pricing table
de: Preistabelle

en: Proudly powered by %s
de: Mit Stolz präsentiert von %s

en: Purchase my work
de: Meine Arbeit kaufen

en: Query
de: Abfrage

en: Read about me
de: Mehr über mich lesen

en: Read more
de: Weiterlesen

en: SCREENING
de: VORFÜHRUNG

en: Screening
de: Vorführung

en: Search
de: Suchen

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
de: N. N.

en: Simple blog posts
de: Einfache Blogbeiträge

en: Simple dark about page
de: Einfache dunkle Info-Seite

en: Small header with dark background
de: Kleiner Header mit dunklem Hintergrund

en: Sparrow
de: Sperling

en: Speaker Series
de: Rednerliste

[ctx: Style variation name]
en: Blue
de: Blau

en: Subscribe callout
de: Abonnement-Aufforderung

en: Support my studio
de: Mein Studio unterstützen

en: Support the show
de: Unterstützen

en: Swoop
de: Sturzflug

en: Tags
de: Schlagwörter

en: Take a class
de: Einen Kurs besuchen

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
de: Header (dunkel, groß)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
de: Header (dunkel, klein)

en: Text-based grid of posts
de: Textbasiertes Beitragsraster

en: Text-only header with background
de: Reiner Text-Header mit Hintergrund

en: Text-only header with tagline and background
de: Reiner Text-Header mit Untertitel und Hintergrund

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
de: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland New York, 12345

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
de: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, New Hampshire

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
de: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, New Hampshire

en: This page could not be found. Maybe try a search?
de: Diese Seite konnte nicht gefunden werden. Vielleicht probierst du eine Suche?

en: Title and button header
de: Header mit Titel und Button

en: Title, navigation, and social links header
de: Header mit Titel, Navigation und Social Links

en: Two images with text
de: Zwei Bilder mit Text

en: Video trailer
de: Video-Trailer

en: Video with header and details
de: Video mit Header und Details

en: WELCOME
de: WILLKOMMEN

en: Watch birds<br>from your inbox
de: Vogelbeobachtung<br>in deinem Posteingang

en: Watch our videos
de: Unsere Videos anschauen

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
de: Wir sind eine bunt gemischte Gruppe von Vogelbeobachtern. Wir sind dafür bekannt, uns durch Zäune zu schleichen, über Mauern zu klettern oder sonstwie unbefugt einzudringen, um die seltensten Vögel zu beobachten.

en: Welcome to<br>the Aviary
de: Willkommen im<br>Vogelhaus

en: Wide image with introduction and buttons
de: Breites Bild mit Einleitung und Buttons

en: https://wordpress.org
de: https://de.wordpress.org

en: https://wordpress.org/
de: https://de.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
de: https://de.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

[ctx: label]
en: Search
de: Suche

en: the WordPress team
de: Das WordPress-Team

en: © Site Title
de: © Website-Titel
