Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to hi_IN translation catalogue (590 entries)

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
hi_IN: %1$s ने स्वयं को निष्क्रिय कर दिया है क्योंकि आप PHP के पुराने संस्करण का उपयोग कर रहे हैं। आप PHP %2$s का उपयोग कर रहे हैं। %1$s को PHP %3$s की आवश्यकता है।

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
hi_IN: %1$s ने स्वयं को निष्क्रिय कर दिया है क्योंकि आप वर्डप्रेस के पुराने संस्करण का उपयोग कर रहे हैं। आप वर्डप्रेस %2$s का उपयोग कर रहे हैं। %1$s को कम से कम वर्डप्रेस %3$s की आवश्यकता है।

en: %s &rsaquo; Setup
hi_IN: %s &rsaquo; स्थापित करना

en: %s information
hi_IN: %s जानकारी

en: %s options
hi_IN: %s विकल्प

en: %s: add this language and continue to the next step
hi_IN: %s: इस भाषा को जोड़ें और अगले चरण पर जारी रखें

en: %s: don't add this language and continue to the next step
hi_IN: %s: इस भाषा को न जोड़ें और अगले चरण पर जारी रखें

en: %s: stay at this step
hi_IN: %s: इस चरण पर बने रहें

en: &mdash; No Change &mdash;
hi_IN: &mdash; कोई परिवर्तन नहीं &mdash;

en: (no parent)
hi_IN: (कोई पैरेन्ट नहीं)

en: A language wasn't added.
hi_IN: कोई भाषा नहीं जोड़ी गई।

en: About Polylang
hi_IN: पॉलीलैंग के बारे में

en: Activate
hi_IN: सक्रिय करें

en: Activate languages and translations for custom post types.
hi_IN: कस्टम पोस्ट प्रकारों के लिए भाषाएँ और अनुवाद सक्रिय करें।

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
hi_IN: कस्टम वर्गीकरण के लिए भाषाएँ और अनुवाद सक्रिय करें।

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
hi_IN: मीडिया के लिए भाषाओं और अनुवादों को तभी सक्रिय करें जब आपको मीडिया से जुड़े पाठ का अनुवाद करने की आवश्यकता हो: शीर्षक, वैकल्पिक पाठ, कैप्शन, विवरण... ध्यान दें कि फ़ाइल डुप्लिकेट नहीं है।

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
hi_IN: कस्टम पोस्ट प्रकारों और वर्गीकरणों के लिए भाषाओं और अनुवाद प्रबंधन को सक्रिय करें।

en: Activate this module
hi_IN: इस मॉड्यूल को सक्रिय करें

en: Activated
hi_IN: सक्रिय

en: Add a translation in %s
hi_IN: %s में अनुवाद जोड़ें

en: Add new language
hi_IN: नई भाषा जोड़ें

en: Add to Menu
hi_IN: मेनू में जोड़ें

en: Adds multilingual capability to WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस में बहुभाषी क्षमता जोड़ता है

en: Afghanistan
hi_IN: अफ़ग़ानिस्तान

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
hi_IN: पृष्ठ बनने के बाद, यह आप पर निर्भर है कि आप प्रत्येक भाषा से जुड़े प्रत्येक पृष्ठ में अनुवादित सामग्री डालें।

en: Albania
hi_IN: अल्बानिया

en: Algeria
hi_IN: एलजीरिया

en: All languages
hi_IN: सारी भाषाएँ

en: All languages have a translated homepage
hi_IN: सभी भाषाओं का अनुवादित मुखपृष्ठ उपलब्ध है

en: Allow Polylang to translate media
hi_IN: पॉलीलैंग को मीडिया का अनुवाद करने की अनुमति दें

en: Allows linkage to DeepL Translate.
hi_IN: DeepL ट्रांसलेट से लिंकेज की अनुमति देता है।

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
hi_IN: पोस्ट और शर्तों के लिए समान यूआरएल स्लग को सभी भाषाओं में साझा करने की अनुमति देता है।

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
hi_IN: यूआरएल में कस्टम पोस्ट प्रकार और टैक्सोनोमी स्लग का अनुवाद करने की अनुमति देता है।

en: American Samoa
hi_IN: अमेरिकन समोआ

en: Andorra
hi_IN: एंडोरा

en: Angola
hi_IN: अंगोला

en: Anguilla
hi_IN: एंगुइल्ला

en: Antigua and Barbuda
hi_IN: एंटीगुआ और बारबुडा

en: Arab league
hi_IN: अरब लीग

en: Argentina
hi_IN: अर्जेंटीना

en: Armenia
hi_IN: अर्मेनिआ

en: Aruba
hi_IN: अरूबा

en: Australia
hi_IN: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi_IN: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi_IN: आज़रबाइजान

en: Bahamas
hi_IN: बहामास

en: Bahrain
hi_IN: बहरीन

en: Bangladesh
hi_IN: बांग्लादेश

en: Barbados
hi_IN: बार्बेडोस

en: Basque Country
hi_IN: बास्क देश

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
hi_IN: %2$s में अपग्रेड करने से पहले, कृपया %1$s में अपग्रेड करें।

en: Belarus
hi_IN: बेलोरूस

en: Belau
hi_IN: बेलौ

en: Belgium
hi_IN: बेल्जियम

en: Belize
hi_IN: बेलीज़

en: Benin
hi_IN: बेनिन

en: Bermuda
hi_IN: बरमूडा

en: Bhutan
hi_IN: भूटान

en: Bolivia
hi_IN: बोलीविया

en: Bosnia and Herzegovina
hi_IN: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Botswana
hi_IN: बोत्सवाना

en: Brazil
hi_IN: ब्राज़िल

en: British Indian Ocean Territory
hi_IN: ब्रिटेन और भारतीय समुद्री क्षेत्र

en: British Virgin Islands
hi_IN: ब्रिटिश वर्जिन द्वीप समूह

en: Brunei
hi_IN: ब्रूनेई

en: Bulgaria
hi_IN: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi_IN: बुर्किना फासो

en: Burundi
hi_IN: बुरुंडी

en: Buy now
hi_IN: अभी खरीदें

en: Cambodia
hi_IN: कंबोडिया

en: Cameroon
hi_IN: कैमरून

en: Canada
hi_IN: कनाडा

en: Cancel
hi_IN: रद्द करें

en: Cannot create existing language.
hi_IN: मौजूदा भाषा नहीं बना सकते।

en: Cape Verde
hi_IN: केप वर्ड

en: Catalonia
hi_IN: कैटालोनिया

en: Cayman Islands
hi_IN: केमैन द्वीपसमूह

en: Central African Republic
hi_IN: केंद्रीय अफ्रीकन गणराज्य

en: Chad
hi_IN: चाड

en: Chile
hi_IN: चिली

en: China
hi_IN: चीन

en: Choose %s as default language
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा के रूप में %s चुनें

en: Choose a flag for the language.
hi_IN: भाषा के लिए एक फ्लैग चुनें।

en: Choose a language
hi_IN: एक भाषा चुनें

en: Choose the language to be assigned
hi_IN: असाइन की जाने वाली भाषा चुनें

en: Choose the text direction for the language
hi_IN: भाषा के लिए टेक्स्ट दिशा चुनें

en: Christmas Island
hi_IN: क्रिसमस द्वीपसमूह

en: Clean strings translation database
hi_IN: स्वच्छ स्ट्रिंग अनुवाद डेटाबेस

en: Close
hi_IN: बंद करें

en: Cocos
hi_IN: कोकोज़

en: Code
hi_IN: कोड

en: Colombia
hi_IN: कोलम्बिया

en: Comment status
hi_IN: टिप्पणी स्थिति

en: Comoros
hi_IN: कोमोरोस

en: Configure this module
hi_IN: इस मॉड्यूल को कॉन्फ़िगर करें

en: Congo
hi_IN: कांगो

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: Content without language
hi_IN: भाषा के बिना सामग्री

en: Continue
hi_IN: जारी रखें

en: Cook Islands
hi_IN: कुक द्वीपसमूह

en: Costa Rica
hi_IN: कोस्टा रिका

en: Create menus
hi_IN: मेनू बनाएं

en: Croatia
hi_IN: क्रोएशिया

en: Cuba
hi_IN: क्यूबा

en: Custom fields
hi_IN: कस्टम फील्ड्स

en: Custom flag URL.
hi_IN: कस्टम फ़्लैग यूआरएल।

en: Custom post types
hi_IN: कस्टम पोस्ट प्रकार

en: Custom post types and Taxonomies
hi_IN: कस्टम पोस्ट प्रकार और टेक्सोनोमी

en: Custom taxonomies
hi_IN: कस्टम वर्गीकरण

en: Cyprus
hi_IN: साइप्रस

en: Czech Republic
hi_IN: चेक गणराज्य

en: Deactivate
hi_IN: निष्क्रिय करें

en: Deactivate this module
hi_IN: इस मॉड्यूल को निष्क्रिय करें

en: Deactivated
hi_IN: निष्क्रिय

en: Decide how your URLs will look like.
hi_IN: तय करें कि आपके यूआरएल कैसे दिखेंगे।

en: Default language
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा

en: Delete
hi_IN: मिटाएं

en: Delete this language and all its associated data
hi_IN: इस भाषा और इससे जुड़े सभी डेटा को हटा दें

en: Democratic Republic of the Congo
hi_IN: कांगो लोकतांत्रिक गणराज्य

en: Denmark
hi_IN: डेनमार्क

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Detect browser language
hi_IN: ब्राउज़र भाषा का पता लगाएं

en: Detect browser language activated
hi_IN: ब्राउज़र भाषा सक्रिय का पता लगाएं

en: Detect browser language deactivated
hi_IN: निष्क्रिय ब्राउज़र भाषा का पता लगाएं

en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
hi_IN: मुख पृष्ठ पर पसंदीदा ब्राउज़र भाषा का पता लगाएं: पता लगाने के लिए %1$s, पता न लगाने के लिए %2$s।

en: Determine how the current language is defined.
hi_IN: निर्धारित करें कि वर्तमान भाषा को कैसे परिभाषित किया गया है।

en: Dismiss this notice.
hi_IN: इस सूचना को हटाएँ।

en: Display URL language information for default language
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा के लिए यूआरएल भाषा की जानकारी प्रदर्शित करें

en: Displays a language switcher
hi_IN: एक भाषा स्विचर प्रदर्शित करता है

en: Displays as a dropdown
hi_IN: ड्रॉपडाउन के रूप में प्रदर्शित होता है

en: Displays flags
hi_IN: फ्लैग प्रदर्शित करता है

en: Displays language names
hi_IN: भाषा के नाम प्रदर्शित करता है

en: Djibouti
hi_IN: जिबूती

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
hi_IN: क्या आप अगले चरण पर आगे बढ़ने से पहले इस भाषा को जोड़ना चाहते हैं?

en: Domains used when the language is set from different domains.
hi_IN: जब भाषा विभिन्न डोमेन से सेट की जाती है तो डोमेन का उपयोग किया जाता है।

en: Dominica
hi_IN: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi_IN: डोमिनिकन गणराज्य

en: Ecuador
hi_IN: इक्वेडोर

en: Edit
hi_IN: सम्पादन

en: Edit language
hi_IN: भाषा संपादित करें

en: Edit the translation in %s
hi_IN: अनुवाद को %s में संपादित करें

en: Edit this item in %s
hi_IN: इस आइटम को %s में संपादित करें

en: Edit this language
hi_IN: इस भाषा को संपादित करें

en: Egypt
hi_IN: मिस्र

en: El Salvador
hi_IN: अल साल्वाडोर

en: Empty Term.
hi_IN: खाली टर्म।

en: England
hi_IN: इंगलैंड

en: Enter a valid WordPress locale
hi_IN: एक वैध वर्डप्रेस लोकेल दर्ज करें

en: Equatorial Guinea
hi_IN: इक्वेटोरियल गिनी

en: Eritrea
hi_IN: इरिट्रिया

en: Error
hi_IN: त्रुटि

en: Esperanto
hi_IN: एस्पेरांतो

en: Estonia
hi_IN: एस्तोनिया

en: Ethiopia
hi_IN: इथियोपिया

en: Example:
hi_IN: उदाहरण:

en: Example: %1$s instead of %2$s
hi_IN: उदाहरण: %2$s के बजाय %1$s

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
hi_IN: भाषा के लिए फेसबुक लोकेल (उदाहरण के लिए: en_US)।

en: Falkland Islands
hi_IN: फ़ॉकलैंड द्वीप समूह

en: Faroe Islands
hi_IN: फ़ैरो द्वीप समूह

en: Featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित छवि

en: Fiji
hi_IN: फिजी

en: Filter
hi_IN: छानें

en: Filter by group
hi_IN: समूह के अनुसार फ़िल्टर करें

en: Filters content by language
hi_IN: भाषा के अनुसार सामग्री फ़िल्टर करता है

en: Finland
hi_IN: फिनलैंड

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
hi_IN: सबसे पहले हम उन भाषाओं को परिभाषित करने जा रहे हैं जिनका उपयोग आप अपनी वेबसाइट पर करेंगे।

en: Flag
hi_IN: फ्लैग

en: Flag URL.
hi_IN: फ्लैग यूआरएल।

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
hi_IN: ISO 3166-1 के अनुरूप ध्वज कोड (उदाहरण के लिए: संयुक्त राज्य ध्वज के लिए us)।

en: Flag used in the language switcher: %s
hi_IN: भाषा स्विचर में प्रयुक्त फ्लैग: %s

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
hi_IN: आपकी साइट के सही ढंग से काम करने के लिए, इस पृष्ठ का सभी उपलब्ध भाषाओं में अनुवाद किया जाना चाहिए।

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
hi_IN: आपकी साइट सही ढंग से काम करे, इसके लिए आपको अपनी सभी सामग्री के लिए एक भाषा निर्धारित करनी होगी।

en: Forces link to front page
hi_IN: मुख पृष्ठ पर लिंक को बाध्य करता है

en: France
hi_IN: फ्रांस

en: French Polynesia
hi_IN: फ्रेंच पॉलीनेशिया

en: French Southern Territories
hi_IN: फ्राँसिसी दक्षिणी क्षेत्र

en: Front Page
hi_IN: मुखपृष्ठ

en: Full name
hi_IN: पूरा नाम

en: Gabon
hi_IN: गैबॉन

en: Galicia
hi_IN: गैलिसिया

en: Gambia
hi_IN: गैम्बिया

en: Georgia
hi_IN: जॉर्जिया

en: Germany
hi_IN: जर्मनी

en: Ghana
hi_IN: घाना

en: Gibraltar
hi_IN: जिब्राल्टर

en: Greece
hi_IN: ग्रीस

en: Greenland
hi_IN: ग्रीन‌लैंड‌

en: Grenada
hi_IN: ग्रेनेडा

en: Group
hi_IN: समूह

en: Guadeloupe
hi_IN: गुआदेलूप

en: Guam
hi_IN: गुआम

en: Guatemala
hi_IN: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi_IN: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi_IN: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi_IN: गुयाना

en: HTML tag for the custom flag.
hi_IN: कस्टम फ्लैग के लिए HTML टैग।

en: HTML tag for the flag.
hi_IN: फ्लैग के लिए HTML टैग।

en: Haiti
hi_IN: हैती

en: Heard Island and McDonald Islands
hi_IN: हर्ड आइलैंड्स एंड मैक्डोनाल्ड आइलैंड्स

en: Help
hi_IN: मदद

en: Hide URL language information for default language
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा के लिए यूआरएल भाषा की जानकारी छिपाएँ

en: Hides languages with no translation
hi_IN: बिना अनुवाद वाली भाषाओं को छुपाता है

en: Hides the current language
hi_IN: वर्तमान भाषा छुपाता है

en: Home URL in this language.
hi_IN: इस भाषा में होम यूआरएल।

en: Homepage
hi_IN: मुखपृष्ठ

en: Homepage translated
hi_IN: मुखपृष्ठ का अनुवाद किया गया

en: Honduras
hi_IN: होंडुरस

en: Hong Kong
hi_IN: हॉंगकॉंग

en: Host for this language.
hi_IN: इस भाषा के लिए होस्ट।

en: Hungary
hi_IN: हंगरी

en: Iceland
hi_IN: आइसलैंड

en: Identifier of the page for posts in this language.
hi_IN: इस भाषा में पोस्ट के लिए पृष्ठ का पहचानकर्ता।

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
hi_IN: यदि आप कोई नई भाषा जोड़ते हैं, तो अपने मुखपृष्ठ का अनुवाद करना न भूलें।

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
hi_IN: यदि आप उन्हें किसी भी तरह संशोधित करने का प्रयास करते हैं, तो आपके परिवर्तन सहेजे नहीं जाएंगे।

en: Ignore
hi_IN: अनदेखा करना

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
hi_IN: वर्डप्रेस निर्यात फ़ाइल से <strong>पोस्ट, पृष्ठ, टिप्पणियाँ, कस्टम फ़ील्ड, श्रेणियां और टैग</strong> आयात करें।

en: Impossible to add the language.
hi_IN: भाषा जोड़ना असंभव है।

en: India
hi_IN: भारत

en: Indonesia
hi_IN: इंडोनेशिया

en: Invalid language ID
hi_IN: अमान्य भाषा आईडी

en: Invalid language identifier
hi_IN: अमान्य भाषा पहचानकर्ता

en: Invalid language slug
hi_IN: अमान्य भाषा स्लग

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
hi_IN: अवैध लाइसेंस। कृपया %1$sअपने खाता पृष्ठ पर जाएँ%2$s और इसे सत्यापित करें।

en: Invalid post ID.
hi_IN: अमान्य पोस्ट आईडी.

en: Iran
hi_IN: ईरान

en: Iraq
hi_IN: इराक

en: Israel
hi_IN: इजराइल

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
hi_IN: स्थिर मुख पृष्ठ का सभी भाषाओं में अनुवाद करना अनिवार्य है।

en: Italy
hi_IN: इटली

en: Its language is : %s.
hi_IN: इसकी भाषा है : %s।

en: Ivory Coast
hi_IN: आइवरी कॉस्ट

en: Jamaica
hi_IN: जमैका

en: Japan
hi_IN: जापान

en: Jordan
hi_IN: जॉर्डन

en: Kazakhstan
hi_IN: कजाखस्तान

en: Keep %s in pretty permalinks
hi_IN: %s को सुंदर पर्मालिंक में रखें

en: Kenya
hi_IN: केन्या

en: Kiribati
hi_IN: किरिबाती

en: Kurdistan
hi_IN: कुर्दिस्तान

en: Kuwait
hi_IN: कुवैत

en: Kyrgyzstan
hi_IN: किर्गिज़स्तान

en: Language
hi_IN: भाषा

en: Language added.
hi_IN: भाषा जोड़ी गई।

en: Language code
hi_IN: भाषा कोड

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
hi_IN: भाषा कोड - अधिमानतः 2-अक्षर आईएसओ 639-1 (उदाहरण के लिए: एन)

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
hi_IN: भाषा कोड - अधिमानतः 2-अक्षर आईएसओ 639-1 (उदाहरण के लिए: एन)।

en: Language deleted.
hi_IN: भाषा हटा दी गई।

en: Language properties.
hi_IN: भाषा गुण।

en: Language switcher
hi_IN: भाषा स्विचर

en: Language taxonomy properties for post types.
hi_IN: पोस्ट प्रकारों के लिए भाषा वर्गीकरण गुण।

en: Language taxonomy properties for table %s.
hi_IN: तालिका %s के लिए भाषा वर्गीकरण गुण।

en: Language taxonomy properties for terms.
hi_IN: शब्दों के लिए भाषा वर्गीकरण गुण।

en: Language updated.
hi_IN: भाषा अद्यतन की गई।

en: Language: %1$s - %2$s
hi_IN: भाषा: %1$s - %2$s

en: Languages already defined
hi_IN: भाषाएँ पहले से ही परिभाषित हैं

en: Laos
hi_IN: लाओस

en: Latvia
hi_IN: लातविया

en: Lebanon
hi_IN: लेबनान

en: Lesotho
hi_IN: लेसोथो

en: Liberia
hi_IN: लाइबेरिया

en: Libya
hi_IN: लीबिया

en: License keys
hi_IN: लाइसेंस कुंजियाँ

en: Licenses
hi_IN: लाइसेंस

en: Liechtenstein
hi_IN: लिकटेंस्टीन

en: List of data to synchronize.
hi_IN: सिंक्रनाइज़ करने के लिए डेटा की सूची।

en: List of language locale fallbacks.
hi_IN: भाषा स्थानीय फ़ॉलबैक की सूची।

en: List of language taxonomies used for custom DB tables.
hi_IN: कस्टम डेटाबेस तालिकाओं के लिए प्रयुक्त भाषा वर्गीकरणों की सूची।

en: List of post types to translate.
hi_IN: अनुवाद करने के लिए पोस्ट प्रकारों की सूची।

en: List of taxonomies to translate.
hi_IN: अनुवाद करने के लिए वर्गीकरणों की सूची।

en: Lithuania
hi_IN: लिथुआनिया

en: Locale
hi_IN: लोकेल

en: Luxembourg
hi_IN: लक्ज़मबर्ग

en: Macao
hi_IN: मकाओ

en: Machine Translation
hi_IN: मशीन अनुवाद

en: Madagascar
hi_IN: मेडागास्कर

en: Malawi
hi_IN: मलावी

en: Malaysia
hi_IN: मलेशिया

en: Maldives
hi_IN: मालदीव

en: Mali
hi_IN: माली

en: Malta
hi_IN: माल्टा

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
hi_IN: पॉलीलैंग प्रो और ऐड-ऑन के लिए लाइसेंस प्रबंधित करें।

en: Marshall Islands
hi_IN: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi_IN: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi_IN: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi_IN: मॉरीशस

en: Mayotte
hi_IN: मायट

en: Media
hi_IN: मीडिया

en: Mexico
hi_IN: मेक्सिको

en: Micronesia
hi_IN: माइक्रोनेशिया

en: Missing post ID
hi_IN: गुम पोस्ट आईडी

en: Module
hi_IN: मॉड्यूल

en: Moldova
hi_IN: माल्डोवा

en: Monaco
hi_IN: मोनाको

en: Mongolia
hi_IN: मंगोलिया

en: Montenegro
hi_IN: मोंटेनेग्रो

en: Montserrat
hi_IN: मोंटेसेराट

en: Morocco
hi_IN: मोरक्को

en: Mozambique
hi_IN: मोजाम्बिक

en: Myanmar
hi_IN: म्यांमार

en: Name
hi_IN: नाम

en: Namibia
hi_IN: नामीबिया

en: Nauru
hi_IN: नाउरू

en: Nepal
hi_IN: नेपाल

en: Netherlands
hi_IN: नीदरलैंड

en: Netherlands Antilles
hi_IN: नीदरलैंड्स एंटाइल्स

en: New Caledonia
hi_IN: न्यू कैलेडोनिया

en: New Zealand
hi_IN: न्यूजीलैंड

en: Next step
hi_IN: अगला कदम

en: Nicaragua
hi_IN: निकारागुआ

en: Niger
hi_IN: नाइजर

en: Nigeria
hi_IN: नाइजीरिया

en: Niue
hi_IN: न्यू

en: No
hi_IN: नहीं

en: No such post for ID = %d
hi_IN: आईडी = %d के लिए ऐसी कोई पोस्ट मौजूद नहीं है

en: None
hi_IN: कोई नही

en: Norfolk Island
hi_IN: नॉरफ़ॉक द्वीप

en: North Korea
hi_IN: उत्तर कोरिया

en: North Macedonia
hi_IN: उत्तर मैसेडोनिया

en: Northern Mariana Islands
hi_IN: उत्तरी मरीयाना द्वीप समूह

en: Norway
hi_IN: नॉर्वे

en: Not loaded. Contact your host provider.
hi_IN: लोड नहीं। अपने होस्ट प्रदाता से संपर्क करें।

en: Not right now
hi_IN: अभी नहीं

en: Number of items of this type of content in this language.
hi_IN: इस भाषा में इस प्रकार की सामग्री की वस्तुओं की संख्या।

en: Occitania
hi_IN: ओसीटानिया

en: Oman
hi_IN: ओमान

en: One language is well defined and assigned to your home page.
hi_IN: एक भाषा अच्छी तरह से परिभाषित है और आपके होम पृष्ठ को सौंपी गई है।

en: Order
hi_IN: क्रम

en: PHP SimpleXML extension
hi_IN: PHP SimpleXML एक्सटेंशन

en: Page on front ID in this language.
hi_IN: इस भाषा में फ्रंट आईडी पर पृष्ठ।

en: Page order
hi_IN: पृष्ठ क्रम

en: Page parent
hi_IN: पृष्ठ पैरेंट

en: Page template
hi_IN: पृष्ठ टेम्पलेट

en: Pakistan
hi_IN: पाकिस्तान

en: Palestinian Territory
hi_IN: फ़िलिस्तीन राष्ट्र

en: Panama
hi_IN: पनामा

en: Papua New Guinea
hi_IN: पापुआ न्यू गिनी

en: Paraguay
hi_IN: परागुआ

en: Peru
hi_IN: पेरू

en: Philippines
hi_IN: फिलीपींस

en: Ping status
hi_IN: पिंग स्थिति

en: Pitcairn
hi_IN: पिटकैरन

en: Please enter a valid URL for %s.
hi_IN: कृपया %s के लिए एक मान्य URL दर्ज करें।

en: Please enter valid URLs for %s.
hi_IN: कृपया %s के लिए मान्य यूआरएल दर्ज करें।

en: Please enter your license key:
hi_IN: कृपया अपना लाइसेंस कुंजी दर्ज करें:

en: Please enter your license keys:
hi_IN: कृपया अपनी लाइसेंस कुंजियाँ दर्ज करें:

en: Please provide a valid language.
hi_IN: कृपया एक मान्य भाषा प्रदान करें।

en: Poland
hi_IN: पोलैंड

en: Polylang Business Pack
hi_IN: पॉलीलैंग बिजनेस पैक

en: Polylang Pro
hi_IN: पॉलीलैंग प्रो

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
hi_IN: पॉलीलैंग आपको अपने मीडिया से जुड़े पाठ का अनुवाद करने की अनुमति देता है, उदाहरण के लिए शीर्षक, वैकल्पिक पाठ, कैप्शन या विवरण।

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
hi_IN: पॉलीलैंग निष्क्रिय कर दिया गया है क्योंकि आपने बहुत पुराने संस्करण से अपग्रेड किया है।

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
hi_IN: पॉलीलैंग को एक व्यापक %1$sदस्तावेज़ीकरण%2$s (अंग्रेजी में) प्रदान किया गया है। इसमें आपकी बहुभाषी साइट कैसे स्थापित करें और इसे दैनिक आधार पर कैसे उपयोग करें, इसके बारे में जानकारी शामिल है; डेवलपर्स के लिए उनके प्लगइन्स और थीम को अनुकूलित करने के लिए अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न और दस्तावेज़ीकरण।

en: Polylang options
hi_IN: पॉलीलैंग विकल्प

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
hi_IN: पॉलीलैंग %s यूआरएल तक पहुंचने में असमर्थ था। कृपया जाँचें कि यूआरएल वैध है।

en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
hi_IN: पॉलीलैंग %s यूआरएल तक पहुँचने में असमर्थ था। कृपया जाँच लें कि यूआरएल मान्य हैं।

en: Polylang's previous version.
hi_IN: पॉलीलैंग का पिछला संस्करण।

en: Polylang's version.
hi_IN: पॉलीलैंग का संस्करण।

en: Portugal
hi_IN: पुर्तगाल

en: Position of the language in the language switcher
hi_IN: भाषा स्विचर में भाषा की स्थिति

en: Position of the language in the language switcher.
hi_IN: भाषा स्विचर में भाषा की स्थिति।

en: Post format
hi_IN: पोस्ट प्रारूप

en: Posts
hi_IN: पोस्ट

en: Posts Page
hi_IN: पोस्ट पृष्ठ

en: Posts published on %s
hi_IN: %s पर प्रकाशित पोस्ट

en: Posts without language
hi_IN: बिना भाषा के पोस्ट

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
hi_IN: पोस्ट, पृष्ठ, श्रेणियां और टैग यूआरएल संशोधित नहीं किए जाएंगे।

en: Previous and next months
hi_IN: पिछले और अगले महीने

en: Privacy Policy Page
hi_IN: गोपनीयता नीति पृष्ठ

en: Published date
hi_IN: प्रकाशित तिथि

en: Puerto Rico
hi_IN: पोर्टो रीको

en: Purchase Polylang Business Pack
hi_IN: पॉलीलैंग बिजनेस पैक खरीदें

en: Qatar
hi_IN: क़तर

en: Quebec
hi_IN: क्यूबेक

en: Read documentation
hi_IN: दस्तावेज़ीकरण पढ़ें

en: Ready!
hi_IN: तैयार!

en: Remove
hi_IN: हटाएँ

en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
hi_IN: सुंदर स्थायी लिंक में %1$s हटाएं: %2$s हटाएं, %3$s रखें।

en: Remove %s in pretty permalinks
hi_IN: सुंदर पर्मालिंक्स में %s हटाएँ

en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा के लिए यूआरएल में भाषा कोड निकालें: छिपाने के लिए %1$s, प्रदर्शित करने के लिए %2$s।

en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
hi_IN: मुखपृष्ठ के यूआरएल से पृष्ठ का नाम या पृष्ठ आईडी हटाएँ: %1$s हटाएँ, %2$s रखें।

en: Remove this language
hi_IN: इस भाषा को हटाओ

en: Republic of Ireland
hi_IN: आयरलैंड गणराज्य

en: Return to the Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड पर वापस आएं

en: Romania
hi_IN: रोमानिया

en: Run the Setup Wizard
hi_IN: सेटअप विज़ार्ड चलाएँ

en: Russia
hi_IN: रूस

en: Rwanda
hi_IN: रवांडा

en: Saint Helena
hi_IN: सैंट हेलेना

en: Saint Kitts and Nevis
hi_IN: सैंट किट्ट्स और नेविस

en: Saint Lucia
hi_IN: सेंट लूसिया

en: Saint Pierre and Miquelon
hi_IN: सेंट पियरे और मिकेलॉन

en: Saint Vincent and the Grenadines
hi_IN: सैंट विंसेंट और द ग्रेनडीनेस

en: San Marino
hi_IN: सैन मारिनो

en: Saudi Arabia
hi_IN: सऊदी अरब

en: Save Changes
hi_IN: बदलाव सहेजें

en: Scotland
hi_IN: स्कॉटलैंड

en: Search
hi_IN: खोजें

en: Search URL in this language.
hi_IN: इस भाषा में यूआरएल खोजें।

en: Search translations
hi_IN: अनुवाद खोजें

en: Select %s
hi_IN: चयन करें %s

en: Select a language to be added
hi_IN: जोड़ी जाने वाली भाषा का चयन करें

en: Select as default language
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा के रूप में चयन करें

en: Senegal
hi_IN: सेनेगल

en: Serbia
hi_IN: सर्बिया

en: Sets the language
hi_IN: भाषा सेट करता है

en: Settings
hi_IN: सेटिंग्स

en: Settings saved.
hi_IN: सेटिंग्स को सहेजा गया.

en: Setup
hi_IN: सेटअप

en: Seychelles
hi_IN: सेशेल्स

en: Share slugs
hi_IN: स्लग साझा करें

en: Show all languages
hi_IN: सभी भाषाएँ दिखाएँ

en: Sierra Leone
hi_IN: सिएरा लियोन

en: Singapore
hi_IN: सिंगापुर

en: Skip setup
hi_IN: सेटअप छोड़ें

en: Slovakia
hi_IN: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi_IN: स्लोवेनिया

en: Slug of the default language.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट भाषा का स्लग।

en: Solomon Islands
hi_IN: सोलोमन द्वीप समूह

en: Somalia
hi_IN: सोमालिया

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
hi_IN: कुछ वर्गीकरण या मेटाडेटा को मौजूदा अनुवादों के साथ सिंक्रनाइज़ किया जा सकता है जिन्हें आपको संशोधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
hi_IN: कुछ थीम या प्लगइन डोमेन द्वारा परिभाषित भाषा के साथ पूरी तरह से संगत नहीं हो सकते हैं।

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
hi_IN: कुछ थीम या प्लगइन्स सामग्री या डोमेन द्वारा परिभाषित भाषा के साथ पूरी तरह से संगत नहीं हो सकते हैं।

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
hi_IN: क्षमा करें, आपको भाषा बनाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस भाषा को हटाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
hi_IN: क्षमा करें, आपको भाषाओं को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
hi_IN: क्षमा करें, आपको विकल्प संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस भाषा को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए विकल्पों को प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है।

en: South Africa
hi_IN: दक्षिण अफ्रीका

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hi_IN: दक्षिण जॉर्जिया और दक्षिण सैंडविच द्वीप समूह

en: South Korea
hi_IN: दक्षिण कोरिया

en: South Sudan
hi_IN: दक्षिण सूडान

en: Spain
hi_IN: स्पेन

en: Sri Lanka
hi_IN: श्रीलंका

en: Sticky posts
hi_IN: स्टिकी पोस्ट

en: String
hi_IN: स्ट्रिंग

en: Strings translations
hi_IN: स्ट्रिंग्स अनुवाद

en: Sudan
hi_IN: सूडान

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
hi_IN: %1$sपॉलीलैंग प्रो%2$s उपयोगकर्ताओं के लिए समर्थन और अतिरिक्त सुविधाएं उपलब्ध हैं।

en: Suriname
hi_IN: सूरीनाम

en: Swaziland
hi_IN: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi_IN: स्वीडन

en: Switzerland
hi_IN: स्विट्जरलैंड

en: Synchronization
hi_IN: सिंक्रोनाइज़ेशन

en: Synchronization disabled
hi_IN: सिंक्रोनाइज़ेशन अक्षम किया गया

en: Syria
hi_IN: सीरिया

en: São Tomé and Príncipe
hi_IN: साओ टोमे और प्रिंसिपे

en: Taiwan
hi_IN: ताइवान

en: Tajikistan
hi_IN: ताजीकिस्तान

en: Tanzania
hi_IN: तंजानिया

en: Taxonomies
hi_IN: टेक्सोनॉमिस

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
hi_IN: यह बताता है कि नई भाषा बनाते समय डिफ़ॉल्ट श्रेणी बनाई जानी चाहिए या नहीं।

en: Tells whether the language is active.
hi_IN: बताता है कि भाषा सक्रिय है या नहीं।

en: Tells whether the language is the default one.
hi_IN: बताता है कि भाषा डिफ़ॉल्ट है या नहीं।

en: Terms without language
hi_IN: भाषा के बिना शर्तें

en: Text direction
hi_IN: शब्द दिशा

en: Text direction. %s for right-to-left.
hi_IN: पाठ की दिशा। दाएँ से बाएँ के लिए %s।

en: Thailand
hi_IN: थाईलैंड

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
hi_IN: पॉलीलैंग को सक्रिय करने के लिए धन्यवाद. यदि आप अधिक उन्नत सुविधाएँ चाहते हैं - डुप्लीकेशन, सिंक्रोनाइज़ेशन, रेस्ट एपीआई समर्थन, अन्य प्लगइन्स के साथ एकीकरण, आदि - या हमारे प्रीमियम समर्थन द्वारा प्रदान की जाने वाली अतिरिक्त सहायता, तो हम आपको पॉलीलैंग प्रो में अपग्रेड करने की सलाह देते हैं।

en: The %s of the language term for this translatable entity.
hi_IN: इस अनुवाद योग्य इकाई के लिए भाषा शब्द का %s।

en: The flag does not exist
hi_IN: फ्लैग मौजूद नहीं है

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
hi_IN: मुख्य पृष्ठ यूआरएल में पृष्ठ नाम या पृष्ठ आईडी के बजाय भाषा कोड होता है

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
hi_IN: मुख पृष्ठ यूआरएल में भाषा कोड के बजाय पृष्ठ का नाम या पृष्ठ आईडी शामिल है

en: The homepage is not translated in all languages
hi_IN: मुखपृष्ठ सभी भाषाओं में अनुवादित नहीं है

en: The language %s is unknown and has been discarded.
hi_IN: भाषा %s अज्ञात है और इसे हटा दिया गया है।

en: The language code contains invalid characters
hi_IN: भाषा कोड में अमान्य वर्ण हैं

en: The language code must be unique
hi_IN: भाषा कोड अद्वितीय होना चाहिए

en: The language does not seem to exist.
hi_IN: ऐसा लगता है कि भाषा अस्तित्व में नहीं है।

en: The language is set from content
hi_IN: भाषा सामग्री से निर्धारित होती है

en: The language is set from different domains
hi_IN: भाषा विभिन्न डोमेन से सेट की गई है

en: The language is set from the code in the URL
hi_IN: भाषा यूआरएल में कोड से सेट की गई है

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
hi_IN: भाषा को निर्देशिका नाम से सुंदर पर्मालिंक्स में सेट किया गया है

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
hi_IN: भाषा को उपडोमेन नाम से सुंदर पर्मालिंक में सेट किया गया है

en: The language must have a name
hi_IN: भाषा का एक नाम होना चाहिए

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
hi_IN: भाषा बनाई गई थी, लेकिन वर्डप्रेस भाषा फ़ाइल डाउनलोड नहीं की गई थी। कृपया इसे मैन्युअल रूप से इंस्टॉल करें।

en: The languages %s are unknown and have been discarded.
hi_IN: भाषाएँ %s अज्ञात हैं और हटा दी गई हैं।

en: The license key never expires.
hi_IN: लाइसेंस कुंजी कभी समाप्त नहीं होती।

en: The locale is invalid.
hi_IN: स्थान अमान्य है।

en: The media are not translated
hi_IN: मीडिया का अनुवाद नहीं किया जाता है

en: The media are translated
hi_IN: मीडिया का अनुवाद किया जाता है

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
hi_IN: नाम यह है कि यह आपकी साइट पर कैसे प्रदर्शित होता है (उदाहरण के लिए: अंग्रेजी)।

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
hi_IN: नीचे चयनित भाषा किसी निर्दिष्ट भाषा के बिना आपकी सभी सामग्री पर लागू की जाएगी।

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
hi_IN: सिंक्रोनाइज़ेशन विकल्प किसी पोस्ट या पेज के अनुवादों के बीच मेटा सामग्री के बिल्कुल समान मान (या टैक्सोनॉमी और पेज पेरेंट के मामले में अनुवाद) बनाए रखने की अनुमति देते हैं।

en: The widget is displayed for:
hi_IN: विजेट इसके लिए प्रदर्शित किया गया है:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
hi_IN: बिना भाषा के पोस्ट, पृष्ठ, श्रेणियां या टैग हैं।

en: There is an error with a license key.
hi_IN: लाइसेंस कुंजी में कोई त्रुटि है।

en: This is not a %s license key.
hi_IN: यह %s लाइसेंस कुंजी नहीं है।

en: This item is in %s
hi_IN: यह आइटम %s में है

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
hi_IN: यह विज़ार्ड आपकी पॉलीलैंग सेटिंग्स को कॉन्फ़िगर करने में आपकी सहायता करेगा, और आपको अपनी बहुभाषी वेबसाइट के साथ शीघ्रता से आरंभ करने में मदद करेगा।

en: Tibet
hi_IN: तिब्बत

en: Time of first activation of Polylang.
hi_IN: पॉलीलैंग के प्रथम सक्रियण का समय।

en: Timor-Leste
hi_IN: तिमोर-लेस्त

en: Title:
hi_IN: शीर्षक:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
hi_IN: इस सुविधा को सक्षम करने के लिए, आपको पॉलीलैंग प्रो की आवश्यकता है।

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
hi_IN: अपनी वेबसाइट तैयार करने के लिए, आपको अभी भी दो चरण मैन्युअल रूप से करने होंगे: प्रत्येक भाषा में मेनू जोड़ें, और अपने आगंतुकों को अपनी पसंदीदा भाषा चुनने की अनुमति देने के लिए एक भाषा स्विचर जोड़ें।

en: Togo
hi_IN: टोगो

en: Tokelau
hi_IN: तोकेलौ

en: Tonga
hi_IN: टोंगा

en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
hi_IN: मीडिया का अनुवाद करें: अनुवाद करने के लिए %1$s, अन्यथा %2$s।

en: Translate slugs
hi_IN: स्लग का अनुवाद करें

en: Translate some pages
hi_IN: कुछ पृष्ठों का अनुवाद करें

en: Translated navigation menus for each theme.
hi_IN: प्रत्येक थीम के लिए अनुवादित नेविगेशन मेनू।

en: Translated user descriptions
hi_IN: अनुवादित उपयोगकर्ता विवरण

en: Translation
hi_IN: अनुवाद

en: Translations
hi_IN: अनुवाद

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
hi_IN: मूल स्ट्रिंग से मेल खाने वाले अनुवाद तालिका में खाली दिखाए गए हैं। अअनुवादित सामग्री अपरिवर्तित रहती है।

en: Translations updated.
hi_IN: अनुवाद अद्यतन किया गया।

en: Trinidad and Tobago
hi_IN: त्रिनिदाद और टोबैगो

en: Tunisia
hi_IN: तुनिशिया

en: Turkey
hi_IN: तुर्की

en: Turkmenistan
hi_IN: तुर्कमेनिस्तान

en: Turks and Caicos Islands
hi_IN: तुर्क्स और कैकोज़ द्वीपसमूह

en: Tuvalu
hi_IN: तुवालु

en: URL modifications
hi_IN: यूआरएल संशोधन

en: Uganda
hi_IN: युगांडा

en: Ukraine
hi_IN: यूक्रेन

en: Uncategorized
hi_IN: बिना श्रेणी

en: Undefined
hi_IN: अनिर्धारित

en: Unique identifier for the language.
hi_IN: भाषा के लिए विशिष्ट पहचानकर्ता।

en: United Arab Emirates
hi_IN: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi_IN: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi_IN: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: United States Virgin Islands
hi_IN: संयुक्त राज्य अमेरिका वर्जिन द्वीप समूह

en: Unknown option key %s.
hi_IN: अज्ञात विकल्प कुंजी %s।

en: Unknown option keys %s.
hi_IN: अज्ञात विकल्प कुंजियाँ %s।

en: Update
hi_IN: अपडेट करें

en: Upgrade now.
hi_IN: अभी अपग्रेड करें।

en: Upgrade to Polylang Pro
hi_IN: पॉलीलैंग प्रो में अपग्रेड करें

en: Uruguay
hi_IN: उरुग्वे

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
hi_IN: डेटाबेस से अप्रयुक्त स्ट्रिंग्स को हटाने के लिए इसका उपयोग करें, उदाहरण के लिए किसी प्लगइन को अनइंस्टॉल करने के बाद।

en: User
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: User description - %s
hi_IN: उपयोगकर्ता विवरण - %s

en: Uzbekistan
hi_IN: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi_IN: वानुअतु

en: Vatican
hi_IN: वेटिकन

en: Veneto
hi_IN: वेनेटो

en: Venezuela
hi_IN: वेनेजुएला

en: Vietnam
hi_IN: वियतनाम

en: View all groups
hi_IN: सभी समूह देखें

en: View pages
hi_IN: पृष्ठ देखें

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
hi_IN: भाषा के लिए W3C लोकेल (उदाहरण के लिए: en-US)।

en: WP SYNTEX
hi_IN: WP सिंटेक्स

en: Wales
hi_IN: वेल्स

en: Wallis and Futuna
hi_IN: वैलिस और फ्यूटूना

en: We are going to prepare this page in
hi_IN: हम इस पृष्ठ को तैयार करने जा रहे हैं

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
hi_IN: हमने देखा है कि आप वूकॉमर्स के साथ पॉलीलैंग का उपयोग कर रहे हैं। बेहतर अनुकूलता सुनिश्चित करने के लिए, हम आपको %s का उपयोग करने की सलाह देते हैं जिसमें वूकॉमर्स के लिए पॉलीलैंग प्रो और पॉलीलैंग दोनों शामिल हैं।

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
hi_IN: हमने देखा है कि आप वूकॉमर्स के साथ पॉलीलैंग का उपयोग कर रहे हैं। अनुकूलता सुनिश्चित करने के लिए, हम आपको %1$sवूकॉमर्स के लिए पॉलीलैंग%2$s का उपयोग करने की सलाह देते हैं।

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
hi_IN: हमने देखा है कि आप कुछ समय से पॉलीलैंग का उपयोग कर रहे हैं। हमें आशा है कि आपको यह पसंद आएगा, और यदि आप %1$sहमें 5 स्टार रेटिंग देंगे%2$s तो हम वास्तव में इसकी सराहना करेंगे।

en: Welcome to %s
hi_IN: %s  में स्वागत है

en: Western Sahara
hi_IN: पश्चिमी सहारा

en: Western Samoa
hi_IN: पश्चिमी समोआ

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
hi_IN: जब मुख पृष्ठ पर जाया जाता है, तो वह ब्राउज़र की पसंदीदा भाषा में स्वयं को रीडायरेक्ट कर देता है। चूंकि यह कैश्ड होने पर काम नहीं करता है, पॉलीलैंग ज्ञात कैश प्लगइन्स के लिए फ्रंट पेज कैश को अक्षम करने का प्रयास करेगा।

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
hi_IN: जब आप किसी मीडिया का अनुवाद करते हैं, तो फ़ाइल आपकी डिस्क पर डुप्लिकेट नहीं होती है, हालाँकि आपको मीडिया लाइब्रेरी में प्रति भाषा एक प्रविष्टि दिखाई देगी।

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
hi_IN: जब आप किसी पोस्ट में मीडिया सम्मिलित करना चाहते हैं, तो केवल वर्तमान पोस्ट की भाषा में मीडिया प्रदर्शित किया जाएगा।

en: Widget text
hi_IN: विजेट टेक्स्ट

en: Widget title
hi_IN: विजेट शीर्षक

en: WooCommerce
hi_IN: वूकॉमर्स

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
hi_IN: भाषा के लिए वर्डप्रेस लोकेल (उदाहरण के लिए: en_US)।

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
hi_IN: भाषा के लिए वर्डप्रेस लोकेल (उदाहरण के लिए: en_US)। आपको इस भाषा के लिए .mo फ़ाइल इंस्टॉल करनी होगी.

en: Yemen
hi_IN: यमन

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: You already added this language.
hi_IN: आपने यह भाषा पहले ही जोड़ ली है।

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
hi_IN: आप इस भाषा को स्थायी रूप से हटाने वाले हैं. क्या आपको यकीन है?

en: You are using plugins which require a license key.
hi_IN: आप ऐसे प्लगइन्स का उपयोग कर रहे हैं जिनके लिए लाइसेंस कुंजी की आवश्यकता होती है।

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
hi_IN: आप सूची में एक भाषा चुन सकते हैं या इसे सीधे नीचे संपादित कर सकते हैं।

en: You can set them all to the default language.
hi_IN: आप उन सभी को डिफ़ॉल्ट भाषा में सेट कर सकते हैं।

en: You defined this page as your static homepage: %s.
hi_IN: आपने इस पृष्ठ को अपने स्थिर मुखपृष्ठ के रूप में परिभाषित किया है: %s।

en: You do not have permission to install plugin updates
hi_IN: आपके पास प्लगइन अपडेट इंस्टॉल करने की अनुमति नहीं है

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
hi_IN: यदि आप शीर्षक, वैकल्पिक पाठ, कैप्शन या विवरण का अनुवाद करना चाहते हैं तो आपको मीडिया अनुवाद सक्रिय करना होगा। अन्यथा आप इसे सुरक्षित रूप से निष्क्रिय कर सकते हैं।

en: You must translate your static front page in %s.
hi_IN: आपको अपने स्थिर मुख पृष्ठ का %s में अनुवाद करना होगा।

en: You need to add at least one language.
hi_IN: आपको कम से कम एक भाषा जोड़नी होगी।

en: You need to select a language to be added.
hi_IN: आपको जोड़ी जाने वाली भाषा का चयन करना होगा।

en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
hi_IN: आपने %1$s %2$s का चयन किया लेकिन अगले चरण पर आगे बढ़ने से पहले आपने इसे सूची में नहीं जोड़ा।

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
hi_IN: आपने एक भाषा चुनी है, हालाँकि, जारी रखने में सक्षम होने के लिए, आपको इसे जोड़ना होगा।

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
hi_IN: आप अपनी सामग्री का अनुवाद करने के लिए लगभग तैयार हैं!

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
hi_IN: अब आप अपनी सामग्री जैसे पोस्ट, पृष्ठ, श्रेणियां और टैग का अनुवाद करने में सक्षम हैं। आप दस्तावेज़ पढ़कर पॉलीलैंग का उपयोग करना सीख सकते हैं।

en: You're ready to translate the posts on your website.
hi_IN: आप अपनी वेबसाइट पर पोस्ट का अनुवाद करने के लिए तैयार हैं।

en: You're ready to translate your contents!
hi_IN: आप अपनी सामग्री का अनुवाद करने के लिए तैयार हैं!

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
hi_IN: इस URL के लिए आपकी %1$s लाइसेंस कुंजी सक्रिय नहीं है। कृपया अपने लाइसेंस कुंजी यूआरएल को प्रबंधित करने के लिए %2$sअपने खाता पृष्ठ पर जाएं%3$s।

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
hi_IN: आपकी लाइसेंस कुंजी %1$s को समाप्त हो गई। कृपया %2$sअपनी लाइसेंस कुंजी नवीनीकृत करें%3$s।

en: Your license key expires on %s.
hi_IN: आपकी लाइसेंस कुंजी %s को समाप्त हो रही है।

en: Your license key has been disabled.
hi_IN: आपकी लाइसेंस कुंजी अक्षम कर दी गई है।

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
hi_IN: आपकी लाइसेंस कुंजी अपनी सक्रियण सीमा तक पहुंच गई है। अभी %1$sसंभावित उन्नयन%2$s देखें।

en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
hi_IN: आपकी लाइसेंस कुंजी जल्द ही समाप्त हो जाएगी! निश्चित रूप से, यह %1$s पर समाप्त हो जाएगा। %2$sअपनी लाइसेंस कुंजी आज ही नवीनीकृत करें!%3$s

en: Your static homepage is already translated in
hi_IN: आपका स्थिर मुखपृष्ठ पहले से ही अनुवादित है

en: Zambia
hi_IN: ज़ाम्बिया

en: Zimbabwe
hi_IN: जिम्बाब्वे

en: left to right
hi_IN: बाएं से दायां

en: right to left
hi_IN: दाएं से बाएं

en: Åland Islands
hi_IN: ऑलैंड द्वीप समूह
